Kontakt

Lokalna Grupa Działania
"Roztocze Tomaszowskie"

ul. Lwowska 80
II piętro, pokój 11
22-600 Tomaszów Lub.

 

tel./fax: 84 664 63 86

email:

biurolgd@roztoczetomaszowskie.pl


Licznik odwiedzin

Dzisiaj22
Wczoraj26
W tym tygodniu341
W tym miesiącu1265
Łącznie205798
Bełżec PDF Drukuj Email

Bywaj w Bełżcu

Gmina Bełżec (strona Urzędu Gminy),choć najmniejsza gmina w powiecie tomaszowskim, może jednak poszczyć się bogactwem historii, tradycji architektonicznych i obrzędów ludowych.


 

Bełżec mający dziś status wsi, to dawne miasto lokowane w 1607 roku przez Samuela Lipskiego. W swych dziejach Bełżec był wielokrotnie miejscem walk z Tatarami, Kozakami, Szwedami, a także bitew I i II wojny światowej. Dużym impulsem do rozwoju dla osady było wybudowanie traktu drogowego do Lwowa i linii kolejowej z Rawy Ruskiej do Rejowca. Działała tu gorzelnia, cegielnia, dwa młyny, kilka zakładów rzemieślniczych, sklepy i karczmy.


Już sama miejscowość Bełżec zaskoczy nas wieloma zabytkami, jak choćby drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Bazylego z 1756 r. wraz z cmentarzem. Po wojnie cerkiew przestała pełnić swe funkcje liturgiczne, została wyremontowana z myślą o zorganizowaniu w niej galerii. W 2007 r. przez 10 dni artyści z całej Polski uczestniczyli w plenerze malarskim, którego owocem było 70 obrazów i rysunków. Prace pokazano na wystawie w cerkwi ukazując jednocześnie jej niepowtarzalny urok. Wart obejrzenia jest również zespół kościoła parafialnego pod wezwaniem NMP Królowej Polski, obejmujący murowany kościół z lat 1911 - 1912, dzwonnicę i niezamieszkałą plebanię murowaną. Kościół ma wśród swojego wyposażenia relikwie Krzyża Świętego oraz relikwiarze z XVII w. przeniesione z Żółkwi. Należy zaznaczyć, iż w 1971 roku, podczas uroczystości nawiedzenia obrazu Matki Bożej, w świątyni gościli dwaj kardynałowie: Karol Wojtyła i Stefan Wyszyński.

Na uwagę zasługują także stare krzyże, kaplice oraz figury przydrożne, w znacznej części powstałe jeszcze w XIX wieku. Najcenniejsze małe budowle sakralne to: kapliczka Św. Jana Nepomucena murowana z I połowy XIX w. usytuowana przy drodze prowadzącej do Narola, krzyż kamienny tzw. bruśnieński z 1869 roku w Brzezinach, krzyż przydrożny kamienno–żeliwny przy przedszkolu z przełomu XIX i XX w. i kapliczka św. Antoniego w Chyżach, wybudowana według tradycji XIX wieku na mogile usypanej po epidemii., która panowała w tym terenie. Szczególnym krzyżem dla Bełżca, przy którym warto się zatrzymać, jest ten postawiony w 1919 roku na pamiątkę połączenia ziem Polski po rozbiorach.

Zwiedzając gminę Bełżec nie można zapomnieć i pominąć Muzeum Miejca Pamięci w Bełżcu, które powstało na terenie dawnego obozu zagłady, gdzie zginęło ponad pół miliona Żydów, przywożonych tu z całej Europy. Ponieśli w nim również śmierć liczni Cyganie oraz ok. 1500 Polaków ukaranych za pomoc udzielaną Żydom.Jednymi z największych skarbów okolic Bełżca są malownicze krajobrazy i bogactwo przyrody. Z wielką przyjemnością zapraszamy więc do Żyłki, gdzie znajduje się przepiękny zalew „Młynki”. Osobliwością jest również ponad dwuwiekowy jałowiec pospolity – pomnik przyrody, który w 2008 r. został jednym z laureatów plebiscytu „7 atrakcji Zamojszczyzny”.Brak uciążliwego przemysłu oraz duże zalesienie to czynniki sprzyjające zdrowemu mikroklimatowi i my taki posiadamy. Warto się o tym przekonać przemierzając liczne szlaki piesze i rowerowe, przebiegające przez teren gminy. W tym roku już po raz 11. w naszej gminie odbędzie się konkurs na palmę wielkanocną. Barwne i bogato zdobione palmy prezentowane są w Niedzielę Palmową i upiększają świąteczną procesję. Kolorowe widowisko przyciąga coraz więcej turystów, dla których żywa tradycja sztuki ludowej jest dużą atrakcją. W sierpniu zapraszamy na popularny Jarmark św. Wawrzyńca, podczas którego można kupić wyroby twórców ludowych, spróbować regionalnej kuchni i zabawić się przy dobrej muzyce.

Zatem czas na odkrycie Gminy Bełżec. Zapraszamy! 

 

LGD w obiektywie

Produkt tradycyjny

Pytania i odpowiedzi

Zadaj pytanie

Ile gmin wchodzi w skład LGD "Roztocze Tomaszowskie"?
Twój e-mail:
Temat:
Pytanie:

Roztocze na Facebooku

LGD 'Roztocze Tomaszowskie'