Kontakt

Lokalna Grupa Działania
"Roztocze Tomaszowskie"

ul. Lwowska 80
II piętro, pokój 11
22-600 Tomaszów Lub.

 

tel./fax: 84 664 63 86

email:

biurolgd@roztoczetomaszowskie.pl


Licznik odwiedzin

Dzisiaj65
Wczoraj59
W tym tygodniu164
W tym miesiącu345
Łącznie203453
Krynice PDF Drukuj Email

Nieodkryta perełka wśród roztoczańskich wzgórz

 

Gmina Krynice (strona Urzędu Gminy), położona na styku Roztocza Środkowego i Grzędy Sokalskiej, z najbardziej tajemniczym zbiornikiem wodnym Roztocza, zaprasza do poznania swoich ciekawych zakątków oraz ludzi, którzy tu żyją i wciąż tworzą jej historię.

 

 

Odkrywamy przed wami miejsce niezwykle urokliwe. Wieś Krynice wraz z dominującym w krajobrazie zalewem, doskonale widocznym z krajowej drogi nr 17, są dobrze znane miłośnikom wędkarstwa. Można tu ,,zapolować” na karasie, okonie, szczupaki, a nawet sumy. Jest też możliwość do powiosłowania własnym kajakiem lub łódką – zalew ma około 1,3 km długości. Po dawniej licznych źródłach, czyli krynicach pozostało tylko jedno, niedawno odkryte, ale gdy popatrzymy na rozległą, ciągnącą się po horyzont, dolinę Kryniczanki, będziemy mogli sobie wyobrazić, jak ponad 500 lat temu rozlewały się tu wody naturalnego jeziora–giganta. O jego znikających w tajemniczy sposób w pobliskiej górze wodach pisał w XV wieku Jan Długosz. Miejscowe legendy mówią zaś o zatopionej wsi, dzwoniących dzwonach, nimfach i topielicach.

 

 

W samych Krynicach warto zobaczyć drewniany modrzewiowy kościół o nietypowej, niezwykle ciekawej architekturze z 1920 roku. W głównym ołtarzu znajduje się piękny XVII–wieczny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Na tablicy w przedsionku widnieje historia parafii i kościoła. Tuż za świątynią góruje cmentarz parafialny z neogotycką kapliczką ufundowaną przez ostatnich właścicieli Krynic – Lipczyńskich. Na krótki spacer można wybrać się stąd do przyległego parku z ruinami XIX–wiecznego dworku Lipczyńskich. Uroku tym terenom dodają trzy wielkie dęby – pomniki przyrody. Niektórzy mieszkańcy twierdzą, że pod największym z nich odpoczywał sam Napoleon.

 

Śladami dawnych dworskich posiadłości warto zawędrować do pobliskiej Dzierążni. Na wzniesieniu wśród drzew położona jest elegancka, biała bryła eklektycznego pałacu, przebudowanego przez Jana Rudnickiego w 1880 roku (obecnie własność prywatna), która kontrastuje z cienistą zielenią pomnikowych lip. Ładnie zagospodarowany park przywodzi na myśl dawną świetność posiadłości rodu Debolich, u których ponoć bywał sam ks. Józef Poniatowski. W pobliżu znajduje się zabytkowy budynek dworski oraz kilkakrotnie przebudowywany kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja. Widoczna stamtąd nekropolia z kaplicą Makomaskich - dawną cerkwią unicką, to świadectwo interesującej przeszłości tej wsi.

 

 

Z Dzierążni już tylko kilka kilometrów do Źwiartowa, najstarszej wsi gminy, datowanej na 1425 rok. Ciekawie położony park dworski z odbudowywanym obecnie parterowym dworem rodziny Makomaskich oraz zabytkowy spichlerz przy dukcie do pałacu zachęcają do poznania tutejszej historii.

 

Gmina Krynice to wciąż żywa karta historii. Tędy przetaczały się ciężkie boje z Niemcami we wrześniu 1939 roku. Świadczą o tym zbiorowe mogiły żołnierskie w Antoniówce, Dzierążni i Krynicach. Lata okupacji to czas organizowania ruchu partyzanckiego, wielu akcji dywersyjnych ze zwycięską bitwą pod Zaborecznem 2 lutego 1943 roku. Śladem tamtych wydarzeń prowadzi z Krynic, oznakowany na czerwono, Szlak Partyzancki. Można go pokonać pieszo bądź rowerem. Turysta i zwolennik ekstremalnej jazdy rowerowej, lubiący ciszę, samotność i wyzwania polnych ścieżek, może popróbować swych sił zjeżdżając z lokalnych dróg na wiejskie trakty, strzeżone przez przydrożnych świątków.

 

Beata Gałan – Smól

 

 

LGD w obiektywie

Produkt tradycyjny

Pytania i odpowiedzi

Zadaj pytanie

Ile gmin wchodzi w skład LGD "Roztocze Tomaszowskie"?
Twój e-mail:
Temat:
Pytanie:

Roztocze na Facebooku

LGD 'Roztocze Tomaszowskie'