Zapraszamy na 12. Festiwal Trzech Kultur PDF Drukuj Email
poniedziałek, 05 września 2011 18:42

We Włodawie trwają przygotowania do 12. Festiwalu Trzech Kultur. Jedna ze sztandarowych imprez miasta rozpocznie się 9 września i potrwa trzy dni. Wśród artystów, którzy zapowiedzieli swój przyjazd do Włodawy są m.in.: Irena Santor, Stanisława Celińska i Krystyna Sienkiewicz oraz Zbigniew Zamachowski, Emilian Kamiński i Mateusz Damięcki.

W dotychczasowych edycji festiwalu dominowały m.in.: narodziny, światło, śmierć, anioł i znaki. Myślą przewodnią tegorocznej imprezy będzie miłość w trzech kulturach. Organizatorzy chcą w ciekawy i różnorodny sposób pokazać m.in.: miłość rodzicielską, bliźniego do bliźniego, miłość człowieka do Boga i Boga do człowieka.

 


Na początek zamierzają zaprezentować jeden z najważniejszych aspektów miłości, czyli relacje między kobietą i mężczyzną poprzez wystawę o zaślubinach w trzech religiach zatytułowaną „Przyjmij tę obrączkę...". Znaczna część ekspozycji powstała dzięki współpracy z mieszkańcami Włodawy i okolicznych miejscowości, którzy wzięli udział w konkursie na najstarszą fotografię ślubną. Laureatka głównej nagrody - Maria Wilczura udostępniła fotografię ze ślubu, który odbył się w kościele w Różance w 1915 roku.

 


Miłość człowieka do Boga będzie obrazować wystawa „Światłem miłości...", pokazująca sztukę sakralną, w tym, bardzo popularne na terenach nadbużańskich, przedstawienia ikony Matki Bożej Chełmskiej.


Utwory o miłości z różnych kultur będzie można usłyszeć podczas licznych recitali i koncertów. Będą m.in. rosyjskie romanse oraz, wykonywana w kilku językach, jedna z najważniejszych i najładniejszych pieśni o miłości, „Pieśń nad Pieśniami" pochodząca ze Starego Testamentu.


Jak co roku nie zabraknie warsztatów, spotkań autorskich i seansów filmowych, nawiązujących do tematu przewodniego festiwalu, a przeznaczonych dla odbiorców w różnym wieku. Organizatorzy szczególnie polecają film dokumentalny zatytułowany „Wesele chasydzkie", z archiwum Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów „Wspólne Korzenie".


Tradycyjnie podczas imprezy będzie czynna „Kuchnia Trzech Kultur", która będzie wabić smakoszy unoszącą się w powietrzu wonią czosnku, skwarków i lubczyku.


Większość imprezy będzie się odbywać przez trzy dni w zabytkowych świątyniach Włodawy: zespole synagogalnym, cerkwi prawosławnej pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz kościele św. Ludwika i klasztorze oo. Paulinów.


Szczegółowy program można znaleźć na stronie: www.ftk-wlodawa.pl


12. Festiwal Trzech Kultur, który organizuje Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, odbędzie się w ramach projektu pod nazwą „Program promocji walorów kulturowych i turystycznych Włodawy - Miasta Trzech Granic i Trzech Kultur", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

 

LGD w obiektywie

Produkt tradycyjny

Pytania i odpowiedzi

Zadaj pytanie

Ile gmin wchodzi w skład LGD "Roztocze Tomaszowskie"?
Twój e-mail:
Temat:
Pytanie:

Roztocze na Facebooku

LGD 'Roztocze Tomaszowskie'