Pałac Zamoyskich w Kozłówce nowym cudem Polski PDF Drukuj Email
środa, 12 października 2011 20:22

Pałac Zamoyskich w Kozłówce zwyciężył w plebiscycie „7 nowych cudów Polski", zorganizowanym przez magazyn National Geographic Traveler. Wśród  laureatów znalazła się także Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, która uplasowała się na 6. miejscu w plebiscycie czytelników.


Pałac Zamoyskich w Kozłówce - jedna z najwspanialszych rezydencji polskiej arystokracji. Aż do 1944 r. był własnością rodziny Zamoyskich. Nie został zrujnowany w czasie wojny i dzięki temu oszałamia przepychem do dziś: przestronne wnętrza - salon ma ok. 114 metrów kwadratowych i około 9 metrów wysokości - pełne są drogich inkrustowanych mebli, rzeźb i obrazów z różnych epok. Wrażenie robi biblioteka urządzona w stylu angielskim: jej szafy kryją XVI-wieczne woluminy, ale nie tylko. Na półkach stoją też setki francuskich romansów, które zbierała żona jednego z właścicieli. Zwiedziwszy pałacowe wnętrza, koniecznie trzeba pójść na spacer do parku i zobaczyć rosarium, które znajduje się w jego północnej części.

Kaplica Trójcy Świętej nazywana Kaplicą Zamkową jest jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. Jest to miejsce, w którym spotkała się i współistnieje kultura Wschodu i Zachodu.  We wnętrzu tej gotyckiej świątyni w 1418 roku wykonano bezcenne malowidła bizantyńsko-ruskie. Unikalna w skali europejskiej Kaplica Trójcy Świętej jest wielką atrakcją dla znawców i miłośników zabytków przeszłości zwiedzających Zamek Lubelski.

 

Żródło: www.lubelskie.pl

 

LGD w obiektywie

Produkt tradycyjny

Pytania i odpowiedzi

Zadaj pytanie

Ile gmin wchodzi w skład LGD "Roztocze Tomaszowskie"?
Twój e-mail:
Temat:
Pytanie:

Roztocze na Facebooku

LGD 'Roztocze Tomaszowskie'