Warsztaty śpiewu tradycyjnego PDF Drukuj Email
piątek, 15 listopada 2013 14:38

PIEŚŃ W WIELKIM MIEŚCIE

Warsztaty śpiewu tradycyjnego

Tomaszów Lubelski 29 listopada - 1 grudnia 2013

Zapraszamy na warsztaty tradycyjnej techniki wokalnej - śpiewu "białym głosem" oraz starych pieśni z Roztocza.

wstęp wolny

Zapraszają Towarzystwo dla Natury i Człowieka (Lublin) oraz Stowarzyszenie "Czajnia"

Prowadzenie Agnieszka Szokaluk (Lublin) oraz Janina Kowalczuk z Grabowicy

Warsztaty przeznaczone są dla kobiet. Wcześniejsze doświadczenia muzyczne nie są wymagane

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy.

zapisy i szczegółowe informacje Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. 513097830

Wydarzenie na Facebooku https://www.facebook.com/events/1406385186264987/?ref=22

Zajęcia poświęcone będą w dużej mierze poznaniu repertuaru i stylu wybitnej śpiewaczki z okolic Tomaszowa - pani Janiny Kowalczuk z Grabowicy. Do jej specjalności należą m.in kołysanki, więc szczególnie zapraszamy aktualne i przyszłe młode mamy.

Zajęcia będą spotkaniem z nieznaną siłą własnego głosu, przyjemnością wspólnego śpiewania i pięknymi - przekazywanymi przez kolejne pokolenia kobiet - pieśniami towarzyszącymi ważnym momentom życia.

Śpiew tzw białym głosem to archaiczna technika wokalna, charakterystyczna dla ludowego śpiewu m.in w Europie Wschodniej, na Bałkanach. Nazywany jest śpiewokrzykiem, a przez niektórych "dzikim" śpiewem... Nie są to jednak dzikie wrzaski. Ludowy śpiew często charakteryzuje się różnorodnością melodii i temp, bogactwem ornamentyki.

Warsztaty obejmują ćwiczenia oddechowe i głosowe, poznawanie (m.in z nagrań archiwalnych) i naukę wybranych pieśni - weselnych, lirycznych, kołysanek oraz charakterystycznego dla lokalnej tradycji stylu. W planie jest także warsztatowe spotkanie z panią Janiną, a być może także wspólny z Nią występ podczas niedzielnego koncertu "Pieśni spod Niebieskiej - muzyka Roztocza"

Warsztaty są elementem wydarzenia "Pieśni spod niebieskiej Muzyka Roztocza" 29 XI - 1 XII. Szczegółowe informacje o pozostałych wydarzeniach wkrótce.

wstępny rozkład zajęć

piątek (29.11) 17.00-19.00

sobota (30.11) 15.00 - 18.00

niedziela (1.12) 14.00-17.00

Prowadzące:

Agnieszka Szokaluk

Tradycyjny śpiew praktykuje od 1999 roku. W latach 2001-2005 związana z Fundacją Muzyka Kresów; brała udział w wielu projektach związanych z muzyka tradycyjną (m.in. Muzyka jednej wsi w Łukowej, Zespół In Crudo), od 2007 roku współodpowiada za program Scena / Studio In Crudo w Towarzystwie dla Natury i Człowieka, gdzie prowadzi m.in warsztaty śpiewu. Zajęcia wokalne prowadziła także m.in dla uczestników kilku projektów teatralnych, studentów kulturoznawstwa UMCS. Kilkukrotnie przygotowywała i realizowała wspólne programy młodych adeptek tradycyjnego śpiewu z wybitnymi śpiewaczkami z Lubelszczyzny

Janina Kowalczuk z Grabowicy (ur 1931)

Zamiłowanie do śpiewu wyniosła z rodzinnego domu. Jako najlepszą szkołę śpiewu wspomina wyprawy wraz z ojcem na łąkę, oddaloną od domu 22 kilometry. W repertuarze ma pieśni miłosne, weselne, kołysanki, kolędy. Ma unikalny, bardzo liryczny i indywidualny głos i styl śpiewu. Trzykrotnie otrzymywała Złotą Basztę - główną nagrodę na Festiwalu w Kazimierzu (1984, 1999, 2005), jest też laureatką Nagrody im Oskara Kolberga, za wybitne zasługi dla kultury ludowej. Brała udział - jako współprowadząca - w warsztatach śpiewu roztoczańskiego na Taborach w Szczebrzeszynie (2008) i Narolu (2012, 2013)

Pieśń w wielkim mieście” to trwający od maja do grudnia 2013 cykl warsztatów poświęcony repertuarowi i stylom wybitnych śpiewaków i śpiewaczek wiejskich z Lubelszczyzny, a także innych regionów Polski oraz Ukrainy i Białorusi. Odbywać się będą w Lublinie oraz m.in Radzyniu Podlaskim, Krasnymstawie, Tomaszowie Lubelskim i Biłgoraju. Założeniem cyklu jest podtrzymanie międzypokoleniowej transmisji kompetencji i doświadczeń tradycyjnego śpiewu. Zajęcia prowadzone i współprowadzone będą przez przedstawicielki najstarszego pokolenia wiejskich śpiewaczek

oraz artystów podejmujących kontynuację stylu i repertuaru swoich mistrzów.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

LGD w obiektywie

Produkt tradycyjny

Pytania i odpowiedzi

Zadaj pytanie

Ile gmin wchodzi w skład LGD "Roztocze Tomaszowskie"?
Twój e-mail:
Temat:
Pytanie:

Roztocze na Facebooku

LGD 'Roztocze Tomaszowskie'