XIV Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu PDF Drukuj Email
środa, 29 lipca 2015 13:40

{becssg}galerie/29072015{/becssg}

WIELKIE ŚPIEWANIE I GRANIE w Suścu
W dniu 26 lipca 2015 r. odbył się kolejny, XIV Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu.
Tych, którzy byli i bawili się zapraszamy do wspomnień, a Ci którzy nie byli, niech zobaczą co stracili.

[GALERIA ZDJĘĆ] fot. K. Łagowski

26 lipca 2015 roku na długo zapadnie w pamięci mieszkańców, turystów i gości, a to za sprawą XIV Transgranicznego Festiwalu Pieśni o Roztoczu – największego i najważniejszego wydarzenia w Gminie Susiec. Organizatorami Festiwalu byli: Wójt Gminy Susiec i Gminny Ośrodek Kultury w Suścu oraz Lokalna Grupa Działania „Roztocze Tomaszowskie”, dzięki której zostały pozyskane środki. Impreza była również współfinansowana z Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w ramach projektu „XIV Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu” oraz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie w ramach zadania publicznego, również pod takim samym tytułem. Współorganizatorami byli: Marszałek Województwa Lubelskiego, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim, Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, patronat medialny nad Festiwalem objął Tygodnik „Echa Roztocza”.

Tę niecodzienną imprezę rozpoczęła Joanna Kowalczuk - Dyrektor GOK Susiec, która zaprosiła wszystkich do wysłuchania zespołu LUIKU z Ukrainy, a to nic innego, jak gorący taniec w stylu world music przy akompaniamencie „żywych” instrumentów, czyli zakarpacki etno-dance. Ukraiński zespół wystąpił z niesamowitą muzyką: mix kilku kultur muzycznych regionu Zakarpacia: ukraińskiej, tureckiej, polskiej, węgierskiej, rumuńskiej oraz bałkańskiej. Po niesamowitym, wspaniałym koncercie Wójt Gminy Susiec Zbigniew Naklicki – przywitał wszystkich gości, turystów, zespoły, uczestników i uroczyście otworzył nasz Festiwal. Głos zabrał również jeden z zaproszonych gości Poseł na Sejm RP - Mariusz Grad, gratulując organizatorom wspaniałego przedsięwzięcia i życząc dobrej zabawy. Priorytetem Festiwalu był konkurs Piosenki w ramach XIV Transgranicznego Festiwalu Piosenki o Roztoczu, do którego zgłosiły się, 3 kapele i 11 zespołów. Komisja w składzie Andrzej Sar – główny instruktor WOK Lublin – przewodniczący, Agnieszka Kozyra – Dyrektor GOK w Bełżcu, Lilla Walczak – kierownik zespołu artystycznego przyznała następujące miejsca: Kategoria Zespoły: I miejsce „Parzanki" z Paar, II miejsce „Branwiacy" z Branwi, III miejsce „Grabowiczanki” z Grabowicy, oraz wyróżnienie dla zespołu „Zagórzanki" z Łuszczacza, „Jezioranki” z Jezierni i Jarczowianki z Jarczowa. Kategoria Kapele: I miejsce „Tomaszowska Kapela Podwórkowa", II miejsce „Wygibusy” z Biłgoraja, III miejsce „Ostrowiacy" z Ostrówki. Zwycięscy otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lub. i Wójta Gminy Susiec. Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy. Dodatkowo Wójt Gminy Susiec ufundował nagrodę, którą wyróżnił Zespół „Jutrzenka” z Ciotuszy Nowej. Podczas pracy komisji publiczność nie została zostawiona sama sobie, tylko mogła bawić się przy koncercie DON VASYL JUNIOR, który stworzył niesamowitą aurę i na długo zostanie w pamięci uczestników. Oprócz nich na scenie pojawili się kolejno: Zespół folkowy „Górejeckie Zbóje”, „WYKRĘTASY” z Ukrainy, „MASTERS”, który potrafił rozbawić zarówno starszych jak i młodszych uczestników, o czym świadczyły do późnych godzin nucone piosenki przez publiczność. Młodzież i bardziej wytrwalsi uczestnicy mogli się bawić przy nutach zespołów: „SOLARIS” i „PRYZMAT” oraz delektować się niesamowitym pokazem grupy dziewcząt tańczących z ogniem . Włodarz Gminy nie zapomniał o osobach, które pomogły w organizacji Festiwalu. Szczere podziękowania skierował na ręce prezesa LGD „Roztocze Tomaszowskie” Ewy Piwko-Witkowskiej i Dyrektora biura Marty Fus, dzięki którym zostały pozyskane środki.

Był to już czternasty festiwal jednakże różnił się od pozostałych bardzo licznie zgromadzoną publicznością i w różnym wieku. Świadczy to tym że, organizatorzy przygotowali ofertę dla każdego uczestnika roztoczańskiej imprezy. Tak wysoka frekwencja mobilizuje organizatorów do podnoszenia coraz wyżej poprzeczki przy następnych edycjach festiwalu. Gospodarze nie byli osamotnieni w organizacji. Otrzymali pomoc od następujących sponsorów za co z całego serca dziękujemy: Wiesławowi Byrze - Usługi Transportowo-Sprzętowe, Susiec, Kazimierzowi Carykowi i Danielowi Carykowi - Zakład Usług Wielobranżowych, Susiec, Piotrowi Bujarze - Usługi tartaczne, wyrób i sprzedaż tarcicy, Susiec, Justynie i Adamowi Bondyrom - Zakład usługowo produkcyjny „Drewmet”, Susiec, Danielowi Naklickiemu - Ośrodek wypoczynkowy Roztoczanka, Susiec, Lucynie i Bogdanowi Kozyra - Pensjonat "Sosnowe Zacisze" w Suścu, Piotrowi i Wojciechowi Naklickim - stacja paliw Eurokamp, Susiec, Wiktorowi Hałasie - Zakład uboju i przetwórstwa mięsnego, Kunki, Janowi Bondyrze – Paary i Zdzisławowi Jachymowi-Hurtownia Chemiczna Tomaszów Lubelski. Imprezę prowadziły konferensjerki Monika i Natalka, które wzorowo wywiązały się z powierzonego zadania.

Organizatorzy składają również serdeczne podziękowania za pomoc i zaangażowanie w organizacji tego przedsięwzięcia dla: GOK, GZUK, Spółdzielni Socjalnej ARKA, strażaków z OSP, Urzędu Gminy Susiec, WTZ, Roztoczańskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego w Suścu. Za organizację i przebieg tego festiwalu szczególne podziękowania  z ust  Wójta Gminy Susiec trafiły też na ręce Joanny Kowalczuk Dyrektora Gminy Susiec.

Największym jednak sukcesem i podziękowaniem za ciężką pracę jest bardzo licznie zgromadzona i zadowolona publiczność, którą z wielką satysfakcją zapraszamy za rok.

tekst: Joanna Kowalczuk

 

LGD w obiektywie

Produkt tradycyjny

Pytania i odpowiedzi

Zadaj pytanie

Ile gmin wchodzi w skład LGD "Roztocze Tomaszowskie"?
Twój e-mail:
Temat:
Pytanie:

Roztocze na Facebooku

LGD 'Roztocze Tomaszowskie'