Samorządy oraz organizacje pozarządowe mogą się już starać o dofinansowanie swoich projektów profilaktycznych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekaże w 2016 roku na ten cel łącznie 3 miliony złotych.
Program "Razem Bezpieczniej" na lata 2016-2017 jest kontynuacją programu z okresu 2007-2015, którego badanie efektywności wypadło pozytywnie, co uzasadnia prowadzenie dalszych działań na rzecz utrzymania lub podniesienia poziomu bezpieczeństwa w różnych obszarach. Jego patronem jest Władysław Stasiak, rzeczywisty twórca programu. Pełnił on funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego oraz szefa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Zainteresowane samorządy lub organizacje pozarządowe powinny wysyłać swoje projekty profilaktyczne do właściwych urzędów wojewódzkich. W tegorocznej edycji oceniane będą projekty, które będą dotyczyły jednego ze szczegółowych celów programu:
• Bezpieczeństwa w miejscach publicznych, • Przeciwdziałania zjawiskom patologii oraz ochrony dzieci i młodzieży, • Edukacji dla bezpieczeństwa.
Maksymalne dofinansowanie jakie można uzyskać na jeden projekt to 75 tysięcy złotych. Dodatkowo w tym roku każdy urząd wojewódzki może przesłać jeden projekt „Dzielnicowy bliżej nas” na kwotę do 50 tysięcy złotych. Nabór w 2016 roku będzie trwał 3 tygodnie, a dofinansowania zostaną przekazane, po podpisaniu stosownych porozumień lub umów, na konta samorządów lub organizacji pozarządowych, które przedstawiły najlepsze pomysły już we wrześniu. Program „Razem bezpieczniej” w latach 2007-2015 to prawie 400 dofinansowanych projektów na łączną kwotę blisko 27 mln zł, 410 zaangażowanych samorządów i 45 organizacji pozarządowych, około 15 mln osób, które w większym lub mniejszym stopniu brały udział w projekcie. Program „Razem bezpieczniej” to również konkursy tematyczne oraz wydawnictwa. Podczas 8 lat realizacji projektu odbyło się 15 konkursów, w tym 5 z Polskim Radiem PR1. Wydano łącznie ok 50 tys. sztuk poradników, plakatów i innych wydawnictw. Poradniki najczęściej dotyczyły spraw związanych z bezpieczeństwem. Od 2007 r. wybudowano także 19 miasteczek ruchu drogowego. Zorganizowano także mistrzostwa Polski, Europy i Świata w piłkę nożną dzieci z domów dziecka , w których udział wzięło 2 700 dzieci z 39 krajów. Zorganizowano także 15 turniejów bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w którym udział wzięło 500 tys. uczestników. W ramach konferencji odbyły się również panele dyskusyjne dotyczące przeciwdziałania zjawiskom patologii, ochrony dzieci i młodzieży, bezpieczeństwa w miejscach publicznych.
Źródło i więcej informacji: https://mswia.gov.pl |